• +90 232 493 00 00
 • info@bakircay.edu.tr

KİTS-TÜBESS

 

Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS)

İzmir Bakırçay Üniversitesi'nde tam zamanlı olarak çalışan akademik ve idari personel Kütüphanelerarası Ödünç Verme Hizmeti yoluyla, Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS) ile ödünç kitap alabilmekte ve makale sağlama hizmetinden faydalanabilmektedir. Buna bağlı olarak, öncelikle bu hizmetten yararlanmak isteyen okuyucularımız kütüphane üyeliklerinin aktif olması gerekmektedir.

Kitap İstekleri İçin

 • Diğer araştırma kurumlarından kitap ödünç almak isteyen İzmir Bakırçay Üniversitesi akademik personeli veya idari personeli istekte bulunacağı kütüphanenin kataloğundan tarama yaparak kitabın durumu hakkında bilgi edinir. Ödünç alınmak istenildiğinde TÜBESS sorumlusu kütüphaneciye talep iletilir.
 • Ödünç alınmak istenen kitap kütüphaneye ulaştığında, ne zaman ve nereden teslim alınacağı bilgisi, telefon veya e-posta ile istekte bulunan kullanıcıya sorumlu kütüphaneci tarafından iletilir. Ödünç alma süresi, ödünç alınabilecek maksimum kitap sayısı ve kaç kez uzatma yapılabileceği, kitap ödünç alınacak kütüphanenin politikasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.
 • Süreli yayınlar, nadir eserler, kısa süreli ödünç verilen kitaplar, referans kaynakları ve görsel-işitsel materyaller ödünç verilmez. Kargo masrafları ve cezai sorumluluk kullanıcıya aittir.

Tez İstekleri İçin

 • Yükseköğretim Kurulu, Ulusal Tez Merkezi Arşivi'nde bulunan dijital ortamda yayınlama izni olmayan eski tarihli (2006 yılı öncesi) yaklaşık 150 bin tezi, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından işletilmekte olan Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS) üzerinden kullanıma sunmaktadır.
 • YÖK Tez Merkezi'nden tam metni indirilemeyen farklı üniversitelerde üretilmiş tezler, Türkiye Belge Sağlama Sistemi (TÜBESS) aracılığı ile YÖK'ten sağlanmaktadır.
 • İstekte bulunmadan önce, lütfen aradığınız tezin YÖK Tez Merkezi üzerinden indirilip indirilemediğini kontrol ediniz. Yalnızca indirilemeyen ve ilgili tez numarasının hemen yanında "Bu tezin, veritabanı üzerinden yayınlanma izni bulunmamaktadır. Yayınlanma izni olmayan tezlerin basılı kopyalarına üniversite kütüphaneniz aracılığıyla (TÜBESS üzerinden) erişebilirsiniz." ibaresi bulunmaktadır. Bu ibareye sahip tezler için araştırmacılarımız istekte bulunabilmektedir.
 • TÜBESS sorumlusu tarafından TÜBESS sistemine girilecek olan tez isteğiniz YÖK tarafından karşılandıktan sonra, formda belirttiğiniz e-posta adresinize bilgi gönderilecek ve istekte bulunduğunuz tezin çıktısını teslim almak için İzmir Bakırçay Üniversitesi Kütüphanesi'ne gelmeniz istenecektir.

 

Önemli Not

TÜBESS üzerinden istekte bulunulan tezler ücretsiz olup, TÜBESS sorumlusuna elektronik olarak sağlanmaktadır fakat TÜBESS Katılım Protokolü'nün 6.3.5. maddesi* gereğince tezi istekte bulunan kişiye, tezin sadece basılı formatı teslim edileceğinden çıktı için sayfa başı 0,25 TL üzerinden hesaplanacak olan miktar kadar ücret tahsis edilecektir. Araştırmacılarımız bir seferde en fazla 5 tez talebinde bulunabilmektedir.

 

Makale İstekleri İçin

 • İstenilecek makaleler için öncelikle İzmir Bakırçay Üniversitesi Kütüphanesi web sayfasından “katalog tarama” alanından taranmalıdır. Tarama sonucunda ilgili kaynak İzmir Bakırçay Üniversitesi Kütüphanesi koleksiyonunda yoksa makalenin ULAKBİM’den temin edilebilmesi için Kütüphanelerarası Yayın İstek Forumu’nun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir (Kütüphaneler Arası Yayın İstek Formu).
 • Makale istekleri en kısa sürede araştırmacılara İzmir Bakırçay Üniversitesi Kütüphanesi aracılığıyla ulaştırılacaktır. Her makale için talep edinilen sayfa sayısı ücreti, kargo ücreti vb. makale talebinde bulunulacak kütüphanenin politikasına göre değişkenlik gösterebilmektedir.
 • Bu ücret ilgili kütüphaneci tarafından, araştırmacıdan TÜBESS hesabına aktarılmak üzere peşin olarak alınacaktır.
 • Makale ilgili kütüphaneciye ulaştığında gerekli bilgi, telefon veya e-posta ile istekte bulunan kullanıcıya iletilir.

 

 

 

İletişim                          Görev Tanımı              Telefon                            E-Posta

Alper Odabaşoğlu        Öğretim Görevlisi        0232.493000/11393        odabasoglu@bakircay.edu.tr

 

 

 

 

6.3.5. Sağlayıcı kütüphane tarafından iletilen elektronik belgeleri (makale vd.), son kullanıcıya basılı (print) formatta teslim etmek, bu belgeleri bilgisayar sistemlerinden silmek ve hiçbir suretle arşivlememek,