• +90 232 493 00 00
  • info@bakircay.edu.tr

ISBN-ISSN RECEIVING PROCEDURES

 

     Üniversitemiz, Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden sertifika alarak İzmir Bakırçay Üniversitesi markasıyla yayıncılık yapmaktadır.

     Yapılacak yayınlar için ISBN ve ISSN alınması bir zorunluluk olduğundan, ISBN ve ISSN alabilmek için aşağıdaki işlemler yapılarak, bilgi ve formların Alper ODABAŞOĞLU'na (alper.odabasoglu@bakircay.edu.tr) adresine iletilmesi gerekmektedir.

 

     ISBN İşlemleri

1. ISBN/ISSN talepleri, İzmir Bakırçay Üniversitesi Yayın Komisyonu Başkanlığının ilgili yayına vereceği “ONAY” ile mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, onay yazısı Daire Başkanlığımıza ulaşmadan, hiçbir yayın işleme alınmayacaktır. Bu amaçla öncelikle İzmir Bakırçay Üniversitesi Rektörlük makamına hitaben, ISBN/ISSN istenen yayına yönelik kısa bilgilerin de bulunduğu bir dilekçe hazırlanarak, Rektörlük Yazı İşleri Müdürlüğü’ne verilmelidir. İzmir Bakırçay Üniversitesi Yayın Komisyonu Başkanlığı tarafından incelenecek olan yayınınıza ait "OLUR" yazısı tarafımıza ulaşmalıdır. Bu aşamadan sonra diğer işlemlere geçilebilir.

2. Bundan sonraki süreci takip edecek ve gerektiğinde iletişim kurulacak bir personel belirleyiniz ve tarafımıza bildiriniz,

3. ISBN için gerekli bilgiler formunu doldurunuz ve tarafımıza iletiniz.

4. Esere bandrol alınma zorunluluğundan dolayı, yayının içeriğine göre ilgili Mali Haklar İzin Formunu doldurunuz ve tarafımıza iletiniz. Her bir editör; bunun dışında kalan gerçek yazarlı yayınlar için Mali Haklar Editör Sözleşme Formunu her bir yazar tarafından ayrı ayrı doldurulup, ıslak imza ile imzalanıp tarafımıza basılı ya da pdf formatında iletiniz.

5. Ayrıca her bir yazarın/editörün T.C. kimlik numarasını ve çalışılan matbaanın sertifika numarasının iletiniz,

6. ISBN sürecinde bandrol başvurusunun tarafımızca yapılması, bandrollerin alınması ve basım sonrası eser piyasaya çıkmadan matbaa tarafından eserlerin bandrollenmesi gerekmektedir,

7. Bandrollerin alınacağı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, eser sayısına göre (Adet x 0,022 TL) bandrol ücreti talep etmektedir. Bu ücretin daha sonra vereceğimiz IBAN adresine yatırılarak e-makbuzun tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir,

8. Bandroller YAYFED' den alınarak, matbaaya iletilmek üzere eser sahibine teslim edilir,

9. Matbaa yasal olarak basımdan sonra 15 gün içinde esere ait 6 nüshayı İstanbul İl Derleme Müdürlüğü’ne göndermek zorundadır. Bu konuda matbaanızı takip etmek sizin sorumluluğunuzdadır.

 

     ISSN İşlemleri

1. Yapılacak süreli yayınlar için ISSN alınması bir zorunluluk olduğundan, ISSN alabilmek için, 5187 Sayılı Basın Kanunu hükümleri gereğince İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na beyannamede yer alan belgeler verilmektedir.

2. Bu işlemden sonra başvuru için süreli yayın ile ilgili bilgilerle birlikte kütüphanemize başvurabilirsiniz. Başvuru için ilgili personel: Alper ODABAŞOĞLU (alper.odabasoglu@bakircay.edu.tr)

 

ISBN İÇİN GEREKLİ BİLGİLER FORMU İçin TIKLAYINIZ

MALİ HAKLAR İZİN FORMU İçin TIKLAYINIZ

MALİ HAKLAR EDİTÖR SÖZLEŞME FORMU İçin TIKLAYINIZ

ISSN BEYANNAME İçin TIKLAYINIZ

Kütüphane e-ISBN – e-ISSN Başvuru İş Akış Süreci İçin TIKLAYINIZ

ISBN HAKKINDA BİLGİ İçin TIKLAYINIZ

ISSN HAKKINDA BİLGİ İçin TIKLAYINIZ